Nazywam się Miliard: kobiety znów zatańczą 14 lutego

Od 7 lat w walentynki kobiety w Poznaniu tańczą. Przeciwko przemocy wobec kobiet, tej ekonomicznej, seksualnej i innej. Nie inaczej będzie i w tym roku – a wszystkie chętne panie mogą jeszcze wziąć udział w próbach.

Na początek trochę historii: pierwszy raz kobiety w akcji Nazywam się Miliard – One Billion Rising zatańczyły 7 lat temu w budynku starego dworca PKP, a inicjatorkami akcji były Aleksandra Sołtysiak-Łuczak, Marta Mazurek i Iza Kowalczyk. Pomysł chwycił: okazało się, że propagowanie czegokolwiek z pomocą bodźców pozytywnych, czyli właśnie tańca, cieszy się większym zainteresowaniem i lepiej trafia do odbiorców.

Z roku na rok tańczyło coraz więcej osób, zawsze w przestrzeni miejskiej, żeby było je widać: na placu Wolności, Wolnym Dziedzińcu UMP. I co roku akcja przyciągała nie tylko uczestników, ale i widzów, którzy gorąco oklaskiwali tancerzy. Co roku był inny temat przewodni, a zawsze taniec kończył się głośnym okrzykiem „stop przemocy!”.

W tym roku tańczący będą wyrażali sprzeciw wobec przemocy seksualnej wobec kobiet.
„Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem” – wyjaśniają organizatorki z Feminoteki. – „To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”, aby udowodnić winę gwałciciela. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić? Dlatego w 2019 roku tematem wiodącym akcji Nazywam się Miliard/ One Billion Rising w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne. Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy!”

Co roku jest to ten sam układ i ta sama piosenka, w wersji angielskiej i polskiej. Chętni do tańca – bo z roku na rok w akcji bierze udział coraz więcej panów – zawsze przed akcją mają do dyspozycji kilka prób, gdzie mogą nauczyć się ukłądu albo przypomnieć sobie kroki, jeśli im się trochę zapomniało od ubiegłego roku. Najbliższa próba jest 12 lutego o godzinie 18.00 w Teatrze Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44).

Sama akcja Nazywam się Miliard – One Billion Rising odbędzie się 14 lutego o godzinie 18.00 w Poznaniu – „Przystań” przy Bałtyku. ” Bądźmy razem i zatańczmy, by pokazać naszą moc i solidarność!” – apelują organizatorki. – „Bez względu na wiek, poziom sprawności, czy umiejętności. Tańczyć może każda i każdy i na wiele sposobów”.

Feminoteka, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze