piątek, 29 marca, 2024

Naukowcy ostrzegają: Larwy kleszczy to nosiciele babeszjozy. Uważajcie na psy!

Kleszcze kojarzą nam się z boreliozą – ale jak zbadali naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego, UAM wraz z Instytutem Dendrologii PAN oraz University of Berkley – już larwy kleszczy są nosicielami innej groźnej choroby. Babeszjozy.

Babeszjozę wywołuje pierwotniak z rodzaju Babesia. Choroba ta atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to choroba tylko zwierząt, choć najczęściej kojarzy się ją z psami. Niektóre gatunki mogą wywoływać chorobę u ludzi. Za wektora Babesia dotychczas uznawano kleszcza łąkowego.

Wspólne badania pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wraz z Instytutem Dendrologii PAN oraz University of Berkley były prowadzone na terenie Leśnych Zakładów Doświadczalnych UPP (Murowana Goślina i Siemianice oba zlokalizowane w Wielkopolsce) i parków miejskich miasta Poznania.
– Przebadaliśmy 1598 kleszczy pospolitych na obecność pierwotniaków Babesia – mówi dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP. – W kleszczach z Wielkopolski były obecne następujące gatunki z rodzaju Babesia: B. canis, B. divergens, B. venatorum. Gatunki te są groźne dla psów i mogą być groźne dla ludzi.

Babesia canis została wykryta u wszystkich stadiów rozwojowych kleszcza pospolitego, przy czym najwyższy odsetek był notowany w larwach (13 proc.).
– Nasze odkrycie sugeruje, że Babesia jest przekazywana przez samice kleszczy poprzez jajniki do jaj – transowarnie, czyli „mama” kleszcza przekazuje je potomstwu – tłumaczy badaczka z UPP.

Na terenach leśnych (10,2 proc.) kleszcze dużo częściej przenosiły Babesia niż w parkach miejskich (2,5 proc.). Jest to sytuacja odwrotna niż obserwowana np. dla bakterii boreliozy która częściej występuje w miastach niż w lesie.

Jakie mają znaczenie wyniki tych badań? Na poziomie ogólnoświatowym kleszcz pospolity został wskazany jako prawdopodobny efektywny wektor babeszjozy (tzn. może ją przenosić na zwierzęta i ludzi). Jego rola i rzeczywiste możliwości przenoszenia (kompetencja wektora) powinny stanowić dalszy przedmiot badań.

Natomiast na poziomie lokalnym okazało się, że tereny rekreacyjne miasta Poznania są miejscem występowania groźnej, szczególnie dla psów, choroby. Odsetek zarażonych kleszczy jest wyższy niż notowany w innych częściach kraju. Właściciele psów i weterynarze powinni brać to pod uwagę w planowaniu ochrony psów, jak i diagnostyce ich chorób.

UPP

Strona głównaPoznańNaukowcy ostrzegają: Larwy kleszczy to nosiciele babeszjozy. Uważajcie na psy!