Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Niektórzy uważają, że kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem, które pozwoli poradzić sobie z wszelkiego rodzaju zobowiązaniami finansowymi. Zła wiadomość brzmi: konsolidacja kredytów nie stanowi złotej recepty na problemy ze spłatą. Samo rozwiązanie niesie natomiast ze sobą wiele korzyści. Po podpisaniu umowy będziesz mieć możliwość zrefinansowania kredytów gotówkowych i hipotecznych oraz drobniejszych zobowiązań w postaci zadłużeń na kartach kredytowych czy limitów w koncie. To, czy omawiana metoda działania zawsze się opłaca, uzależnione jest od konkretnej sytuacji. Jak znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny i kiedy opłaca się go wziąć?

1. Rodzaje kredytu konsolidacyjnego
2. Jak działa kredyt konsolidacyjny?
3. Czy zawsze warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Czym właściwie są kredyty konsolidacyjne? Najprościej mówiąc, kredytem konsolidacyjnym nazywa się kredyt gotówkowy łączący w obrębie jednej umowy kredytu kilka różnych zobowiązań. Szczegóły sprawdzisz na: https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny.

Rodzaje kredytu konsolidacyjnego

Konsolidacja kredytu występuje w kilku wariantach. W najprostszym podziale wyróżnia się:

  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny, który dodatkowo zabezpiecza się stosownym wpisem w księdze wieczystej,
  • kredyt konsolidacyjny gotówkowy, pod względem formalnym nie różniący się od standardowego kredytu.

Obie formy różnią się w zakresie parametrów, co łatwo zweryfikujesz, wykorzystując bazę danych i kalkulator kredytu konsolidacyjnego Totalmoney.pl.
Hipoteczny kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim niższa rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), niższe koszty i dłuższy okres kredytowania. Przy gotówkowym kredycie – także gdy decydujesz się na kredyt konsolidacyjny online – parametry zbliżone są do tradycyjnego kredytu. W tym przypadku na korzyść działa samo połączenie zobowiązań w jedno – istnieje szansa, że dzięki temu sumaryczne oprocentowanie i prowizja obniżą się, niekiedy dość istotnie.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Zasada działania w przypadku kredytu konsolidacyjnego jest dość prosta. Istotą tego produktu jest połączeniu kilku różnych zobowiązań w jedną ratę. Bank udzielający konsolidacyjny po uruchomieniu środków przekazuje je w postaci przelewów na wskazane numery rachunków, spłacając całkowicie istniejące na nich zadłużenie. Najczęściej po upływie 30 dni konta techniczne zamykają się.

Gdy zdecydujesz się wziąć kredyt konsolidacyjny, a cała procedura zostanie wykonana, musisz tylko terminowo spłacać jedną ratę. Dzięki temu znacznie łatwiej dopilnować terminów. Dodatkowo różne oprocentowane zostają ujednolicone i wiąże się z nimi wyłącznie jeden koszt odsetkowy. Bank wyznacza także dłuższy okres spłaty.
Czy zawsze warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Czy zawsze warto próbować uzyskać kredyt konsolidacyjny? Z pewnością to korzystne rozwiązanie, gdy zaczynasz mieć problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań, gubisz się w datach lub brakuje ci środków na wszystkie przelewy. Nie należą do rzadkości sytuacje, gdy kredytobiorca wnioskował o krótki okres spłaty, bo wydawało mu się, że podoła, a sytuacja zwyczajnie go przerosła. Konsolidacja nierzadko umożliwia również ucieczkę przed spiralą długów polegającą na zaciąganiu nowych kredytów, by spłacić stare kredyty gotówkowe.

Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny? Przede wszystkim sprawdź całkowity koszt kredytu, który pozwoli stwierdzić, czy to rzeczywiście dobry wybór. Nie decyduj się na dodatkowe środki, gdy nie jest to absolutnie konieczne. Sprawdź, czy możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy z ubezpieczeń za wcześniejszą spłatę starych kredytów.

Strona głównaBiznes i FinanseNa czym polega kredyt konsolidacyjny?