Konin: Mieszkanka Konina wydana Grekom. Za rzekome oszustwa podatkowe sprzed 20 lat

Mimo kasacji do Sądu Najwyższego, apeli obrońcy i opinii medycznej, mieszkanka Konina została wydana Grekom na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Grecka prokuratura zwróciła się o wydanie 63-letniej Anny Chrisochoidis, mieszkanki Konina, za przestępstwa podatkowe, które miała popełnić 20 lat temu. Pani Anna mieszkała wówczas w Grecji, jej mąż jest Grekiem, ale dawno już przeprowadziła się razem z nim do Polski. Nie ma pojęcia, dlaczego nagle po 20 latach ściga ją grecka prokuratura i jakie oszustwa podatkowe ma na myśli, skoro mieszkając w Grecji nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej. A kwota, na którą rzekomo oszukała greckiego fiskusa, jest niebagatelna: to 800 tys. euro.

Jednak, jak informuje Radio Poznań, Sąd Okręgowy i Sąd Apelacyjny przychyliły się do wniosku greckiej prokuratury o przekazanie kobiety na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania – mimo że pani Anna jest poważnie chora i transport mógł zagrozić jej zdrowiu, a nawet życiu. Mimo protestów obrońcy kobiety oraz wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, który złożył wniosek o kasację do Sądu Najwyższego, pani Anna w konwoju wyjechała do Grecji.

Jak jednak uspokaja biuro RPO, wydanie pani Anny greckiej prokuraturze nie stoi na przeszkodzie rozpoznaniu kasacji. Dalsze kroki zależą od decyzji sądu. Kiedy ona zapadnie – nie wiadomo.

Radio Poznań, el

Daj znać innym

Dodaj komentarz

avatar