Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Komorniki: “Cud nad Wisłą” w inscenizacji

Wojskowy lazaret, życie codzienne w dwudziestoleciu międzywojennym – a wszystko to z Bitwą Warszawską w tle. Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach przedstawił inscenizację historyczną poświęconą Cudowi na Wisłą.

Inscenizację i reżyserię całego wydarzenia przygotował Projekt Miś Monika Warchalewska i Paweł Morkowski Organizatorem był Projekt Miś i GOK Komorniki. Inscenizacja została przygotowana z okazji Święta Wojska Polskiego i była interaktywną podróżą do dwudziestolecia międzywojennego. Uczestnicy mogli zobaczyć żywy skansen z pracami gospodarskimi, takimi jak ubijanie masła, szatkowanie kapusty czy pranie na tarze. Chętni mogli sami spróbować swoich sił!

Można było także zobaczyć, jak wyglądał ówczesny wojskowy lazaret i jak w nim wówczas leczono, a także jakiego sprzętu używali lekarze i pielęgniarki. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka na żywo i opowieści o ludzkich losach podczas wojenne zawieruchy.

Po inscenizacji z kolei można było obejrzeć mundury z filmu “Bitwa Warszawska 1920” Jerzego Hoffmana – Nataszy Urbańskiej i Borysa Szyca, Łukasz Waligórski z Projektu Miś przedstawił tradycyjne stroje liturgiczne z XIX w., a Krzysztof Kłoskowski opowiedział o Poznańskim Ochotniczym Batalionie Śmierci.

Strona głównaPoznańKomorniki: "Cud nad Wisłą" w inscenizacji