Kolejki Ukraińców przed urzędem. Wszyscy chcą PESEL

Poznań panorama fot. Sławek Wąchała

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjechali do Poznania, nie marnują czasu i już starają się o przyznanie numeru PESEL, który jest przydatny choćby przy szukaniu pracy. Ale żeby go dostać, muszą postać w kolejce nawet kilka godzin.

Te formalności można załatwić w Wydziale Spraw Obywatelskich UMP przy ulicy Libelta i to właśnie tam już od rana czeka spora kolejka. osoby, które w Poznaniu będą tylko kilka dni, numeru nie potrzebują, ale tym, którzy chcieliby tu zostać dłużej, pracować, zameldować się w wynajętym mieszkaniu – PESEL się przyda.

Na wizytę w urzędzie miasta najlepiej się umówić telefonicznie, przez Poznań Kontakt, gdzie pracują także osoby znające język ukraiński(czynna w godz. 7:30 -20:00, w dni powszednie) – lub mailowo. Adres znajduje się na stronie miasta z innymi informacjami przydatnymi dla Ukraińców w Polsce.

Chętni muszą mieć ważny paszport z pieczątką straży granicznej, która potwierdza, że przybyli do Polski po 24 lutego. Osoby, które chcą się zameldować, muszą mieć też formularz meldunkowy – można go pobrać z BIP albo wypełnić na miejscu w urzędzie – oraz umowę najmu. One muszą się umówic na wizytę.

Natomiast osoby, które chcą tylko PESEL, nie muszą się umawiać, wystarczy, że przyjdą do urzędu z paszportem lub dowodem tożsamości wydanym przez władze Ukrainy. W przypadku dzieci, które nie mają dowodów, może być akt urodzenia. Może być po ukraińsku. Formularze, które trzeba wypełnić, również są dostępne w BIP lub można je wypełnić na miejscu.

 

Podziel się:

Źródło: WTK