Kiedy Niemcy opuszczali Poznań…

Podziel się!

100 lat temu, dokładnie 30 grudnia 1918 roku żołnierze niemieccy pokonani przez powstańców odmaszerowali spod koszar na ulicy Szylinga na stację kolejową Ławica (obecnie Poznań Wola) – był to 6. Pułk Grenadierów. W rocznicę tego wydarzenia odbyła się po raz pierwszy inscenizacja historyczna przedstawiająca to wydarzenie.

W niedzielne popołudnie chwilkę przed rozpoczęciem inscenizacji przestał padać deszcz na Jeżycach, zachęcając widzów do przybycia na teren dawnych koszar przy ulicy Szylinga – obecnie Komendzie Miejskiej Policji. Wydarzenie historyczne zorganizowane na parkingu Komendy rozpoczęło się od pokazu szturmu, następnie rekonstruktorzy w mundurach armii niemieckiej z okresu I wojny światowej przeszli w eskorcie powstańczej na dworzec letni ulicami: Szylinga, Kraszewskiego, Zwierzyniecką, oraz przez Rondo Kaponiera.

Inscenizacja zrealizowana została przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Kreuz 1914 z udziałem innych grup rekonstrukcyjnych, wraz z gośćmi z Magdeburga. W czasie wydarzenia lektor Michał Andrzejak (Porozumienie dla Twierdzy Poznań) opowiadał historię przedstawioną przez rekonstruktorów, jednocześnie dodając ciekawostki dotyczące mundurów oraz uzbrojenia.


Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar