Kiedy Niemcy opuszczali Poznań…

100 lat temu, dokładnie 30 grudnia 1918 roku żołnierze niemieccy pokonani przez powstańców odmaszerowali spod koszar na ulicy Szylinga na stację kolejową Ławica (obecnie Poznań Wola) – był to 6. Pułk Grenadierów. W rocznicę tego wydarzenia odbyła się po raz pierwszy inscenizacja historyczna przedstawiająca to wydarzenie.

W niedzielne popołudnie chwilkę przed rozpoczęciem inscenizacji przestał padać deszcz na Jeżycach, zachęcając widzów do przybycia na teren dawnych koszar przy ulicy Szylinga – obecnie Komendzie Miejskiej Policji. Wydarzenie historyczne zorganizowane na parkingu Komendy rozpoczęło się od pokazu szturmu, następnie rekonstruktorzy w mundurach armii niemieckiej z okresu I wojny światowej przeszli w eskorcie powstańczej na dworzec letni ulicami: Szylinga, Kraszewskiego, Zwierzyniecką, oraz przez Rondo Kaponiera.

Inscenizacja zrealizowana została przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Kreuz 1914 z udziałem innych grup rekonstrukcyjnych, wraz z gośćmi z Magdeburga. W czasie wydarzenia lektor Michał Andrzejak (Porozumienie dla Twierdzy Poznań) opowiadał historię przedstawioną przez rekonstruktorów, jednocześnie dodając ciekawostki dotyczące mundurów oraz uzbrojenia.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze