Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Jak zrobić pisankę w czasie pandemii?

Sposobów jest wiele, nawet takich na ostatnią chwilę – i warto któryś z nich wykorzystać. Bo nawet jeśli się nie jest osobą wierzącą – warto mieć w domu pisanki na wiosnę, zwłaszcza w czasie pandemii. Dlaczego?

Przede wszystkim ze względu na tradycję. Malowanie jajek na wiosnę jest prawdopodobnie tak stare jak rodzaj ludzki. Nic dziwnego: w większości kultur uważano je za symbol odradzającego się życia poczynając od starożytnego Sumeru. Nie inaczej było wśród Słowian. Najstarsze pisanki odnalezione na ziemiach polskich pochodzą z X wieku! Nasi przodkowie na wiosnę malowali jajka na czerwono – to kolor krwi i odradzającego się życia – a po pomalowaniu składali na grobach zmarłych.

Jajko było też ważne dla wszystkich magów i tych, którzy parali się alchemią. Symbolizowało ono kosmos, a jego części – cztery żywioły. Skorupka była symbolem powietrza, błona – ognia, białko wody, a żółtko ziemi. Natomiast Kościół Katolicki zaadaptował malowanie jajek na własny użytek i włączył je w obchody Wielkanocy. Zgodnie z ideologią chrześcijańską dzielenie się poświęconym jajkiem w pierwszy dzień Wielkanocy symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa.

Którego więc powodu nie wybierzecie: tradycyjnego, magicznego, słowiańskiego czy katolickiego – kolorowe jajko na stole musi się znaleźć.

Jak jednak zrobić taką pisankę, by z dumą zaprezentować ją na wielkanocnym stole? Przede wszystkim trzeba odróżnić pisanki od kraszanek. Pisanki mają namalowane lub wydrapane wzory kontrastujące barwą z tłem. Kraszanki to jajka pokolorowane tylko na jeden kolor. W dobie wielkiego wyboru chemicznych farbek zrobienie ładnej kraszanki nie nastręcza żadnego problemu, nieco trudniej ufarbować jajka, gdy chce się to zrobić z pomocą naturalnych barwników.

Nasze prababcie wiedziały, że sok z buraków barwi jajka na czerwono, a czerwone pisanki daje się tym, których darzymy miłością i namiętnością i chcemy, żeby o tym wiedzieli.

Łupina z cebuli dawała piękne odcienie ciepłego brązu. Ten kolor jak drzewo oznacza siłę, wytrzymałość i wytrwałość. Obdarowany takim jajkiem sprosta wyzwaniom z wewnętrznym spokojem.

Na żółto można jaka zafarbować korą młodej jabłoni i kurkumą. Te pisanki daje się osobom, którym życzymy radości i siły. Przekazujemy im też dobre życzenia, żeby poradziły sobie ze wszystkimi wyzwaniami.

Zielony uzyskiwano z młodego żyta, trawy albo pokrzywy. Ten kolor symbolizuje nadzieję, odradzającą się przyrodę i wiosnę. To dobry prezent dla wszystkich potrzebujących wsparcia duchowego i zapracowanych…

Suszone kwiaty malwy barwiły na fioletowo, a nawet czarno. Fiolet to kolor duchowości, taka pisanka jest więc dobrym prezentem dla kogoś, kto zaczyna nowy etap w życiu. Czarny z kolei oznacza wieczność. To pisanka dla tych, którzy nie uporali się ze stratą kogoś ważnego – lub czegoś ważnego w swoim życiu. Doda im sił, by zamknęli ten etap i zaczęli nowy.

Dzięki jagodom i owocom tarniny pisanka będzie niebieska – a niebieski oznacza zdrowie, niebo, czyste powietrze i odpoczynek. To dobry prezent dla chorych i dla potrzebujących wakacji – a także tych, którzy muszą siedzieć w domach ze względu na pandemię koronawirusa…

Jednak trzeba pamiętać o tym, że naturalne barwniki występują w roślinach nie zawsze w tych samych ilościach. Jest ich więcej po łagodnej zimie i ciepłej wiośnie, więc gdy Wielkanoc wypada późno, to jajka farbowane naturalnie na przykład z pomocą oziminy na pewno będą miały bardziej intensywne kolory. Na szczęście na kolory buraków, cebuli i malwy termin Wielkanocy raczej nie ma wpływu. zawsze można też po wyschnięciu jajka wypolerować je miękką ściereczką z odrobiną oliwy z oliwek. Nabiorą wówczas połysku, a kolor będzie bardziej intensywny.

Jajko ozdobione dodatkowym wzorem jest już pisanką. Technika zależy już od upodobań i talentów. Zdolni malarze mogą namalować wybrane wzory na skorupce albo wydrapać je ostrym narzędziem. Warto pamiętać o tym, że wydrapany wzór jest lepiej widoczny na ciemnym jajku i prezentuje się znacznie bardziej efektownie.

Mniej utalentowani w kierunku malarskim mogą ozdobić jajka wzorami wyciętymi z papieru, fragmentów koronki lub ażurowych tkanin albo galanteryjnych, ozdobnych sznureczków czy tasiemek. Tu niezwykle ważny jest klej – najlepiej trzyma klej do tapet, ale jeśli jajko ma być zjedzone, lepiej użyć kleju naturalnego albo wypróbować swój talent na wydmuszkach. Można też przygotować sobie szablony z wielkanocnymi wzorami i w ten sposób szybciej, prościej a równie efektownie pomalować jajko.

Technika batikowa wymaga czasu i precyzji, ale jest bardzo efektowna. Polega na nakładaniu wzoru na jajko z pomocą patyczka i roztopionej parafiny. Gdy parafina wyschnie – jajko wkłada się do barwnika. Po zafarbowaniu i wyschnięciu, gdy zdrapiemy parafinę, mamy piękne, dwukolorowe jajko. Ten zabieg można zresztą powtarzać kilkakrotnie, otrzymując jajko w kilku kolorach. Trzeba jedynie pamiętać o tym, by farbować od najjaśniejszego do najciemniejszego koloru.

Interesujący efekt dają pisanki koronkowe, robione na szydełku. Są one bardzo efektowne, chociaż nieco żmudne w wykonaniu. Trzeba bowiem najpierw wykonać na szydełku koronkową osłonkę na pół jajka, a później na drugą połowę. Następnie obie należy namoczyć w mocnym krochmalu i nałożyć na jajko, obwiązując nicią, by się nie zsunęły, aż nie wyschną. Po wyschnięciu delikatnie zsuwamy uformowane połówki i zszywamy je razem, dostając w efekcie koronkowe pisanki.

Sposobów jest wiele, warto wykazać się kreatywnością, bo jest to doskonała zabawa. No i teraz, w czasie pandemii, gdy i tak wszyscy siedzimy w domach, malowanie jajek zapewni dzieciom zajęcie na cały dzień…

Jednak najważniejszym powodem jest to, że im więcej kolorowych jajek w koszyczku – tym więcej szczęścia w całym roku.
el

Strona głównaLifestyleJak zrobić pisankę w czasie pandemii?