czwartek, 28 marca, 2024

Jak zachęcić dziecko do zjadania posiłków?

Zdarza się, że posiłki, chociaż przygotowane z największą chęcią i dobrymi intencjami nie zachęcają dziecka do jedzenia. Co więcej, dziecko unika spożywania posiłków czy nawet kłamie na ten temat. Dlaczego dziecko nie chce jeść? Jak poradzić sobie z niejadkiem? Czy niechęć do jedzenia może być chorobą?

Potraktuj dziecko jak dorosłego przy przygotowaniu jedzenia

Jeżeli maluch wciąż odmawia jedzenia, trzeba zastanowić się, jak sobie z tym poradzić. Warto zacząć od rozmowy z dzieckiem. Zapytać, dlaczego nie chce jeść, czy uważa że jedzenie jest potrzebne. Dziecku też należy dać możliwość wygłoszenia swojego zdania i bycia wysłuchanym. Kiedy nasz smyk powie, co mu nie pasuje – należy wytłumaczyć mu, bazując na jego odpowiedzi, że wszystko, co człowiek zje, ma wpływ na jego zdrowie, siłę i energię. Nie wolno tutaj zapominać o warzywach, które odgrywają ważną rolę w rozwoju dziecka i są źródłem niezbędnych witamin.

Dzieci bardzo lubią robić coś samemu, być częścią jakiegoś działania. W takim wypadku, dobrym pomysłem będzie zabranie niejadka na zakupy. Dziecku można dać wybór – pokazać, że może o sobie decydować. Aby to zrobić, można na przykład pokazywać dziecku kilka produktów, z których będzie musiało wybrać to, co chce zjeść. Niech maluch również sam wybiera produkty, interesuje się nimi. Dobry rodzic powinien wtedy poradzić, jakie wartości odżywcze ma wybrany produkt i czy dobrym pomysłem będzie dołączenie go do dania lub diety. Kiedy zakupy są już zrobione – trzeba zabrać się za gotowanie. W tym przypadku również warto zaangażować dziecko do pomocy. Im większe poczucie włożonej pracy, tym większa szansa, że młody kucharz zje przygotowane przez siebie danie.

Kreatywność na talerzu

Dzieci nie zawsze lubią wszystkie przygotowane potrawy czy podane warzywa. W tej sytuacji nie trzeba się poddawać. Jeśli niechciany element zacznie pojawiać się na stole częściej, tym większa będzie szansa, że dziecko zaakceptuje je jako składnik diety. Dobrym sposobem jest także podawanie dań, których maluch nie lubi, jako przystawki przed głównym daniem. Wtedy dziecko jest najbardziej głodne i najbardziej chętne aby schrupać to, co akurat leży przed nim na talerzu. Dzieci lubią to, co znają. Pozwól więc dziecku najpierw poznać jedzenie.

Dotykanie i zabawa jedzeniem to w pewnym wieku nieodłączny element oswajania się z potrawami. Będą i takie dni, w których będą przepełnione aktywnościami i zabawą, ale ono samo nie będzie chciało zjeść posiłku. W takim wypadku dobrym uzupełnieniem diety będzie Frebini Energy Drink (https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/frebini-energy-drink/). Frebini Energy Drink to kompletna, wysokoenergetyczna dieta przeznaczona do wsparcia żywieniowego dzieci w wieku 1-12 lat.

Niechęć do jedzenia a zaburzenia odżywiania

Niechętne spożywanie posiłków nie zawsze będzie oznaczało, że dziecko ma problemy z odżywaniem. Najczęściej do zaburzeń odżywiania prowadzą problemy o podłożu psychologicznym. Wiąże się to z erą social mediów i kreowanym przez nie wizerunkiem sylwetki idealnej. Na tę przypadłość narażone są szczególnie dzieci w wieku nastoletnim. Choroba ta dotyka zarówno dziewczynki, jak i chłopców, dlatego nie wolno więc lekceważyć żadnych objawów, gdyż zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. W takich przypadkach oprócz obserwacji zachowań dziecka należy szczerze z nim rozmawiać o zauważonych objawach. Twoje dziecko boryka się z zaburzeniami odżywiania? – sprawdź, jak możesz mu pomóc. Zarówno przypuszczane zaburzania jak i te potwierdzone zawsze należy konsultować z lekarzem.

Strona głównaArtykuł SponsorowanyJak zachęcić dziecko do zjadania posiłków?