Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Implanty zębów – dlaczego warto? Poradnik

Braki w uzębieniu mają wiele przykrych konsekwencji. Są nieestetyczne i powodują dyskomfort, prowadzą też do zaniku kości żuchwy, wad wymowy, problemów z przeżuwaniem pokarmu, a w konsekwencji do schorzeń układu pokarmowego.

Jednym z rozwiązań umożliwiających uzupełnienie braków w uzębieniu są implanty. Co warto wiedzieć na ten temat? Zachęcamy do lektury.

Czym są implanty zębowe?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są implanty zębowe. Implant zębowy, nazywany również wszczepem stomatologicznym, swoim kształtem przypomina śrubkę i pełni funkcję korzenia zębowego. Implanty wykonane są z bezpiecznego i tolerowanego przez ludzki organizm materiału, najczęściej z tytanu, choć spotykane są również implanty wykonane z tlenku cyrkonu. Implant zostaje umieszczony w dziąśle i jest całkowicie niewidoczny.

Do implantu mocowana jest korona protetyczna, której zadaniem jest zastąpienie naturalnej korony zęba. Korona dopasowywana jest pod względem kształtu i koloru do pozostałych zębów.

Zalety implantów?

Kiedy implanty są w szczególności wskazane? Specjalista może zaproponować implanty w przypadku pojedynczych braków w uzębieniu, braku kilku zębów, jak i całkowitego bezzębia. Uzupełnienie braków w uzębieniu za pomocą implantów uważane jest za najbardziej skuteczną metodę. Jakie zalety mają implanty? Wymienić tutaj możemy takie kwestie, jak:

  • trwałość – implanty są bardzo trwałe i zazwyczaj starczają już na całe życie,
  • korony – dobrze dobrane kolor i kształt korony, która będzie umieszczona na implancie sprawiają, że ząb wygląda naturalnie i nie wyróżnia się spośród pozostałych,
  • implant z koroną spełnia funkcję naturalnego zęba, umożliwia swobodne przeżuwanie pokarmów.
Jak przebiega wszczep implantu?

Zabieg wszczepienia implantu przebiega w kilku etapach. Pierwszy krok to oczywiście wizyta u specjalisty, który przeprowadzi przegląd stanu uzębienia i zaproponuje odpowiednie rozwiązania. Czasem przed rozpoczęciem zabiegu implantologicznego wymagane są procedury dodatkowe takie, jak odbudowa kości czy podniesienie dna zatoki szczękowej.

Zabieg właściwy przebiega w znieczuleniu miejscowym i polega na wywierceniu w kości niewielkiego otworu, w którym zostanie umieszczony implant. Implant zrasta się z kością przez około 6 miesięcy. Drugi etap to odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej – śruba przyspiesza proces gojenia błony śluzowej. Ostatni etap to umieszczenie korony zębowej.

Stankowscy & Białach – nowoczesna stomatologia

Leczenie implantologiczne wykonują między innymi specjaliści w zlokalizowanej w Poznaniu klinice stomatologicznej Stankowscy & Białach (sprawdź ofertę). Specjaliści oprócz leczenia implantologicznego specjalizują się w stomatologii estetycznej, ortodoncji, protetyce, periodontologii, stomatologii zachowawczej. Specjaliści koncentrują się na tym, by zabieg przebiegał w komfortowych dla pacjenta warunkach i nie powodował dolegliwości bólowych.

Strona głównaArtykuł SponsorowanyImplanty zębów – dlaczego warto? Poradnik