Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza w domu?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. To praktyczne urządzenie zadba o czystość powietrza w mieszkaniu, usuwając z niego nie tylko nieprzyjemne zapachy, kłęby kurzu czy alergeny, ale również pyły PM10 oraz PM2,5, które są wysoce szkodliwymi składnikami smogu.

Należy jednak pamiętać, że oczyszczacz będzie w stanie oczyścić powietrze tylko w jednym pomieszczeniu. Sprawdźmy zatem, gdzie ustawić oczyszczacz powietrza, by jego praca była jak najbardziej efektywna.

Czy wystarczy jeden oczyszczacz powietrza na całe mieszkanie?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które zdecydowały się na zakup oczyszczacza powietrza. Z racji tego, że skuteczność urządzenia w dużej mierze uzależniona jest od swobodnego przepływu powietrza, warto przyjąć zasadę, że w jednym pomieszczeniu powinien znajdować się jeden oczyszczacz.

Jeśli jednak nasze mieszkanie stanowi jedną przestrzeń, bo np. mieszkamy w kawalerce pozbawionej wnęk i wolnych korytarzy, jeden oczyszczacz powietrza powinien skutecznie filtrować powietrze. Ważne jest jednak, aby oczyszczacz był dopasowany do metrażu mieszkania pod względem wydajności.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Coraz więcej osób zastanawia się, gdzie postawić oczyszczacz powietrza. Zdecydowanie najlepszy byłby pokój, w którym spędzamy najwięcej czasu, czyli np. sypialnia lub salon. Trudno jest jednak jednoznacznie wskazać, które pomieszczenie sprawdzi się najlepiej. Wiele zależy bowiem od rozkładu pokoi w mieszkaniu, wnęk oraz korytarzy. Co ważne, nawet układ pomieszczenia i jego aranżacja może mieć wpływ na oczyszczanie powietrza. A zatem, jakie pomieszczenie powinniśmy wybrać?

Dobrym pomysłem jest ustawienie oczyszczacza w sypialni, najlepiej między łóżkiem a oknem. Dzięki temu oczyszczacz będzie odpowiednio filtrował powietrze, zapewniając doskonałe warunku do snu. Należy jednak pamiętać, aby nie zamykać pomieszczenia. Warto lekko uchylić drzwi, by nie blokować nawiewników i kanałów wywiewnych.

Innym dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie oczyszczacza w salonie. Jest to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń w domu – tam oglądamy telewizję, spożywamy posiłki lub po prostu przesiadujemy. W salonie również często przebywają zwierzęta, dlatego kumulują się w nim różne zapachy, pyłki, kurz i sierść.

Jeśli mamy salon połączony z kuchnią, w nim również możemy ustawić oczyszczacz powietrza. Powinniśmy jednak dokładnie przeanalizować, czy nie ma w nim dużych elementów wyposażenia, które mogłyby ograniczać cyrkulację powietrza. Aby urządzenie skutecznie usuwało zanieczyszczenia z powietrza, powinniśmy pamiętać o zamknięciu drzwi.

Oczyszczacz powietrza będzie również dobrym rozwiązaniem do pokoju dziecka. Zapewni bowiem ochronę przed alergenami i szkodliwym smogiem, a także zmniejszy ryzyko wystąpienia infekcji. Dla dziecka warto wybrać oczyszczacz wyposażony w nawilżacz, który zadba nie tylko o czystość powietrza, ale również o odpowiednią wilgotność.

Jak ustawić oczyszczacz powietrza w pomieszczeniu?

Okazuje się, że w przypadku oczyszczacza powietrza ważna jest nie tylko jego lokalizacja w mieszkaniu, ale również prawidłowe ustawienie i wysokość umieszczenia w pomieszczeniu. Nie chodzi tu jednak o estetykę wnętrza, a rozmieszczenie zanieczyszczeń w powietrzu. Ich największe skupisko znajduje się bowiem przy ziemi. Właśnie dlatego najlepszym miejscem dla oczyszczacza będzie podłoga. Nawet jeśli mamy kompaktowy, poręczny model, który z powodzeniem zmieści się na stoliku czy na szafce, powinniśmy ustawić go na podłodze. Dzięki temu praca oczyszczacza będzie o wiele bardziej efektywna. Warto również rozważyć umieszczenie oczyszczacza w pobliżu okien, ponieważ to właśnie przez nie do pomieszczenia przedostaje się najwięcej zanieczyszczeń.

A gdzie nie umieszczać oczyszczacza? Przede wszystkim w pobliżu materiałów łatwopalnych i źródeł ciepła, czyli grzejników, kominków czy piekarników. Złym pomysłem jest również wstawienie oczyszczacz do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność, czyli np. do łazienki czy pralni. Do takich pomieszczeń bardziej sprawdzi się nawilżacz lub osuszacz powietrza, w zależności od tego, czy mamy problem z nadmiernie suchym, czy wilgotnym powietrzem. Musimy również pamiętać, że oczyszczacz potrzebuje odpowiednio dużo miejsca, by mógł swobodnie wymieniać powietrze. Z tego względu nie powinniśmy ustawiać go bezpośrednio przy ścianie czy meblach, tylko ulokować w odległości co najmniej 20 cm od nich.

W kwestii ustawienia oczyszczacza powietrza, warto zawsze zwracać uwagę na zalecenia producenta.

Oczyszczacz powietrza a otwarte okno

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia otwierania okien podczas pracy oczyszczacza. Jest to niewskazane, ponieważ do środka przedostanie się duża ilość zanieczyszczeń, z którymi nie poradzi sobie nawet wysokiej klasy urządzenie. Co więcej, gdy do pokoju wleci zanieczyszczone powietrze, oczyszczacz pracujący w trybie automatycznym od razu zwiększy obroty, co spowoduje większy pobór prądu.

Jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza? Jeśli zależy nam na skutecznej filtracji powietrza, oczyszczacz powinien pracować przez cały czas. Najlepiej ustawić tryb automatyczny, aby urządzenie samo mogło dostosować prędkość obrotów w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Planujesz zakup oczyszczacza i nie wiesz, na jaką ofertę się zdecydować? Zachęcamy do sprawdzenia asortymentu oczyszczaczy w sklepie online maxelektro.pl.

Strona głównaLifestyleGdzie ustawić oczyszczacz powietrza w domu?