piątek, 29 marca, 2024

Fortepian, na którym grał Paderewski, trafi do Poznania. “To fortepian o nieocenionej wartości historycznej”

Fortepian, na którym Ignacy Jan Paderewski pobierał nauki, zostanie uroczyście zaprezentowany podczas koncertu w Poznaniu.

Po uroczystości instrument, który Towarzystwo Muzyczne im. T. Leszetyckiego przekaże poznańskiej uczelni, będzie eksponowany w holu Auli. Wydarzenie organizują wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann i rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu prof. Halina Lorkowska. – To fortepian o nieocenionej wartości historycznej. Dla nas, Wielkopolan, ma on szczególne znaczenie, bo grał na nim Ignacy Jan Paderewski, czyli człowiek, który tchnął ducha zwycięstwa w uczestników Powstania Wielkopolskiego – mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Instrument, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został zakupiony przez Towarzystwo Muzyczne im. Teodora Leszetyckiego i był przechowywany w Hamburgu. Z inicjatywy ambasadora Polski w Berlinie prof. Andrzeja Przyłębskiego oraz kierownictwa PKN ORLEN i ORLEN Deutschland GmbH, fortepian został przewieziony z Hamburga do Poznania, gdzie zostanie przekazany poznańskiej uczelni.

Fortepian Bösendorfer z 1882 roku, na którym grali obaj wirtuozi – Paderewski i Leszetycki, będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas koncertu w poznańskiej Auli Nova 12 października 2019 roku o godz. 17:00.

Podczas uroczystości przekazania instrumentu, w dniu 12 października br. w Auli Nova Akademii Muzycznej wystąpi z recitalem prof. Hubert Rutkowski, prezes Towarzystwa Muzycznego im. T. Leszetyckiego a jednocześnie znakomity pianista, pedagog i popularyzator polskiej muzyki, podążający ścieżką wielkiego patrona.

Hubert Rutkowski, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w wieku 28 lat wygrał konkurs na stanowisko profesora Hochschule für Musik und Theater (Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej) w Hamburgu, jako jeden z najmłodszych profesorów w Niemczech. Prowadzi tam własną klasę fortepianu, zajmując jednocześnie stanowisko kierownika Katedry Fortepianu tej Uczelni. Od roku 2011 prowadzi również klasę fortepianu w Hochschule für Künste (Wyższej szkole Artystycznej) w Bremie. W ostatnich latach jego pasją są fortepiany historyczne.

Ignacy Jan Paderewski (ur. 1860 r.) naukę gry na pianinie rozpoczął jako 12-latek w warszawskim Instytucie Muzycznym. Po ukończeniu szkoły w 1878 r. zarabiał jako pianista i akompaniator, a także nauczyciel gry. W 1881 roku, po tragicznej śmierci żony, Paderewski wyjeżdża do Berlina i bez reszty  poświęcenia się muzyce. Przypadkowe spotkanie ze światowej sławy aktorką Heleną Modrzejewską odmieniło jego los. Modrzejewska, zachwycona talentem Paderewskiego, zorganizowała zbiórkę pieniędzy, która pozwoliła 24-letniemu pianiście podjąć naukę w Wiedniu u znakomitego pedagoga fortepianu, Teodora Leszetyckiego.

Leszetycki (ur. w 1830 r.), uzdolniony pianista, pierwszych lekcji zaczął udzielać w wieku piętnastu lat. W 1862 r. Antoni Rubinstein powierzył mu klasę fortepianu w utworzonym przez siebie Konserwatorium Petersburskim. Od 1878 r. pracował w Wiedniu, gdzie poświęcił się prywatnemu nauczaniu i komponowaniu. Wykształcił blisko 1200 pianistów, w tym wielkie sławy swoich czasów.

Paderewski, który potrafił ćwiczyć po 12 godzin dziennie, pod okiem mistrza w latach 1884-87 w nadrobił techniczne zaległości, a jego pierwszy publiczny koncert, zagrany w Wiedniu 1887 roku, zapoczątkował wielką międzynarodową karierę pianisty i kompozytora. Warto dodać, że w tym samym roku jego mistrz i nauczyciel Teodor Leszetycki dał swój ostatni publiczny koncert.

mat. pras. / NA

Strona głównaKulturaFortepian, na którym grał Paderewski, trafi do Poznania. "To fortepian o nieocenionej...