piątek, 29 marca, 2024

Festiwal Malta: Sceną jest miasto!

Performans i sztuki wizualne zdominują tegoroczną Maltę. Bo po raz pierwszy kuratorem Idiomu jest artysta, który rozszerza ramy performatywności i sztuk wizualnych – Nástio Mosquito.

Nástio i jego Armia jednostki zaproszą do działań na styku wielu sztuk. Generator Malta otworzy na placu Wolności i w przestrzeni miasta galerię sztuk bez walki. Na 10 dni stanie się centrum pokojowych działań performatywnych.

W ramach Armii jednostki zobaczymy zarówno spektakle taneczne i teatralne, filmy, jak i działania, które przekraczają granice tych dyscyplin. Vic Pereiró pokaże wielokanałową audiowizualną instalację dostępną przez cały czas trwania festiwalu w Pawilonie. Kelly Schacht, Priscila Rezende oraz Nástio Mosquito stworzyli performanse i happeningi specjalnie dla festiwalu Malta.

Program Idiomu otworzy happening audiowizualny, który odbędzie się na żywo, w sieci, na wielu publicznych ekranach w kraju i za granicą. Będzie to premiera filmu, który powstał z nadesłanych nagrań i zdjęć przedstawiających moment narodzin. Nástio Mosquito, kurator międzynarodowego programu, nazywa swój projekt „prostym gestem”, „najczystszą manifestacją ludzkiej godności”.

– Zanim coś, co nazywamy tożsamością pojawi się na powierzchni, zanim zaczniemy być definiowani przez zewnętrzne okoliczności, takie jak miejsce urodzenia, istnieje etap wcześniejszy: akt narodzin – tłumaczy Mosquito. Waginokracja zostanie wyświetlona 22 czerwca w Starej Rzeźni.

Vic Pereiró przedstawi audiowizualną instalację The Dust Bowl: wielokanałowa, immersyjna praca podejmuje temat wyginięcia przez samozniszczenie. Pereiró proponuje, aby człowiek stawił czoła tej sytuacji przez radykalną zmianę, kolejny ewolucyjny krok adaptacyjny. Samotransformację jednostki w nowe JA, aby skonstruować MY, które tworzy zrównoważone BYĆ. Nowy społeczny model współistnienia. Instalacja będzie dostępna od 22 do 29 czerwca w

Również między 22 a 29 czerwca Kelly Schacht przygotuje widzialne, a czasem ukryte interwencje w przestrzeni miejskiej. Do projektu “The Conversation Pieces” zaangażuje poznaniaków i poznanianki, którzy posiadają szczególne umiejętności komunikowania się, np. czytają z ruchu warg bądź mówią językiem migowym.

Priscila Rezende 25 czerwca w happeningu Nau Frágil przed Hotelem Altus skonfrontuje własne ciało z tematem kolonializmu i uchodźctwa.
– Moje ciało niesie w sobie potwierdzenie naszych niezaprzeczalnych różnic i wzywa innego do reakcji na to ciało, do pokazania, co o nim sądzi – wyjaśnia artystka. Happening ma także dać odpowiedzi na pytania,. jakie ciała akceptujemy, a jakich nie i w jaki sposób poprzez ciało szukać wolności.

Plac Wolności i jego okolice wypełnią się akcjami i sztukami pokoju Generatora Malta. W samym centrum staną dwie wystawy stałe: “858. An Archive of Resistance” oraz duetu Jarosława Kozakiewicza i Krzysztofa Wodiczko. Częścią plenerowego domu kultury stanie się bioinstalacja “Pokrzywa”; autorzy projektów “Pokojowego narzędziownika” oraz “Tools for Peace” zaproszą do współpracy i dialogu. Grupa Sprostowanie zaangażuje publiczność w otwarte działania propokojowe, a Army of Love zrekrutuje do swoich szeregów miłości.

Aktywistki z grupy Sprostowanie, którą tworzą Barbara Prądzyńska, Anna Siekierska, Aleksandra Polerowicz, Cristina Ferreira i Adelina Cimochowicz przygotowały specjalnie na festiwal serię propokojowych działań. 23 czerwca, blisko 80 lat od rozpoczęcia II Wojny Światowej,rozpocznie się wspólne szycie i wieszanie 80 białych flag podczas warsztatów Pokój w praniu i Roztocza/my pokój; 24 czerwca będzie miało miejsce interaktywne oprowadzanie wokół placu Wolności i rzeczywistości imigranckiej, czyli Obce Ciało I oraz wykład Obce Ciało II o znaczeniu tożsamości (między)narodowej. 25 czerwca spacer Naturokultura, który pozwoli spojrzeć na relację człowieka z innymi istotami z perspektywy współistnienia.

24 czerwca Army of Love przeprowadzi Rekrutację do swoich szeregów. Armię tworzą osoby, które dzielą się miłością ze wszystkimi, którzy jej potrzebują. 30 czerwca licealistki z grupy “W każdym dostrzec człowieka” zbudują pokój burząc mury. Autorki zastanowią się, czy różnorodne społeczeństwo może tworzyć wspólnotę. Projekt jest częścią “Pokojowego narzędziownika”.

Między 28 a 30 czerwca poetka i rysowniczka komiksowa Beata Sosnowska zilustruje to, co usłyszy od uczestników jej projektu “Dlaczego? Rysowanie Za Opowiadanie”. Każdy będzie miał szansę zadać pytania i odpowiadać, tworząc platformę dialogu i pokojowej wymiany poglądów. Kolektyw Tyna zaproponuje wspólne tworzenie rzeźby Gestu odwróconego palca z utwardzonych tekstyliów. Autorki zaadaptowały gest od bałkańskich kobiet jako narzędzie kolektywnego komentarza na przemoc w miejscach publicznych. Projekty są częścią cyklu Tools for Peace.

26 czerwca, na opuszczonym Stadionie im. E. Szyca artystka Anna Siekierska otwiera Sanatorium dla wszystkich istot w nim żyjących, w którym roślinność będzie rozwijała się przy niewielkiej ingerencji człowieka. Dawny obiekt sportowy przeobrazi się w dzieło sztuki. To odmienny od proponowanych przez deweloperów, aktywistki i urzędników scenariusz dla tego miejsca. Wstępem do dyskusji o przyrodzie w mieście, będzie analiza wyników badań przeprowadzonych wspólnie z uczestniczkami i uczestnikami spaceru performatywnego.

Pierwszego dnia festiwalu, w Galerii Rodríguez odbędzie się wernisaż wystawy Merch. Jana Shostak oraz Jakub Jasiukiewicz pokażą, jak – kandydując o koronę Miss Polski – wytworzyć kolekcję narzędzi do walki o pokój na świecie. 28 czerwca, w przestrzeni klatki schodowej na osiedlu Pod Lipami 6 odbędzie się wernisaż wystawy Park 1963-2019. Zdjęcia zebrane z rodzinnych albumów poznanianek i poznaniaków zestawione ze współczesnymi fotografiami pokażą, jak park Cytadela zmieniał się na przestrzeni wielu lat.

Malta Festival Poznań jest również partnerem tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Stophate / Postershow Poznań 2019. 21 czerwca, w przestrzeni Starego Browaru oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich zawisną zwycięskie plakaty będące artystycznym komentarzem dotyczącym rosnącego poziomu negatywnych emocji społecznych. Część z nich stanie się elementem kampanii społecznej przeciw nienawiści na rzecz tolerancji, empatii i solidarności.

Dokładny program festiwalu znajduje się na jego stronie.

Mat. pras., el

Strona głównaKulturaFestiwal Malta: Sceną jest miasto!