Europa: Stało się… ACTA2 przegłosowana

Mimo ogromnych kontrowersji oraz kilku demonstracji w całej Europie, europosłowie zdecydowali dzisiaj o przyjęciu unijnej dyrektywy o prawach autorskich, nazywanej ACTA2. Za projektem było 348 europosłów, przeciwko 274, a 36 zdecydowało się wstrzymać od głosu.

Po burzliwej dyskusji i po odrzuceniu kwestii jakichkolwiek poprawek, Parlament Europejski przyjął dyrektywę unijną o prawach autorskich. Projekt za którym było wielu europejskich wydawców, spotkał się z ogromną krytyką zarówno “gigantów” internetu jak Google, ale też zwykłych mieszkańców Europy, którzy obawiają się, że dyrektywa może oznaczać wprowadzenie cenzury w internecie.

Największe kontrowersje budzą dwa punkty dyrektywy: 11 i 13. Artykuł 11 wprowadza możliwość pobierania opłat za udostępnianie treści przez portale. Uderzy to mocno w serwisy jak wykop.pl, ale też agregatory treści jak Facebook czy Google News. Natomiast artykuł 13 zrzuca pełną odpowiedzialność na właścicieli stron za treści, które są na niej dostępne (również za te dodane przez użytkowników), co może oznaczać, że większość stron w internecie zdecyduje się nawet na wyłączenie komentarzy w obawie przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi.

Dyrektywa będzie musiała zostać zaimplementowana do polskiego prawodawstwa, żeby zacząć obowiązywać.

Daj znać innym

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
NieWiem_
Gość
NieWiem_

Poprawka odnośnie protestów – nie było ich kilka. Tylko w ostatnią sobotę miało miejsce blisko 100 demonstracji w całej Europie. A wcześniej niejednokrotnie już organizowane były akcje protestacyjne rozpowszechnione na skalę całej Europy.