Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Ethno Port Poznań: Spotkania, filmy i koncerty. Na co warto się wybrać?

Koncerty muzyki świata od Estonii po Tunezję i Egipt, pokazy filmów o huculskiej tradycji i spotkanie z egipską mniejszością Domari, warsztaty wokalne, dyskusje i spotkania. 10 czerwca rozpoczyna się Ethno Port . Co warto zobaczyć i usłyszeć?

Festiwal Ethno Port, który rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do 12 czerwca, to coroczna wspaniała, wszechstronna i różnorodna prezentacja muzyki i kultur z całego świata. Poza koncertami odbywa się też szereg niezwykle interesujących spotkań. Co festiwalowi twórcy proponują w tym roku?

“Kolejny raz podczas ETHNO PORTU postaramy się opowiedzieć o świecie, w którym żyjemy, o jego problemach i kulturowej różnobarwności” – mówią organizatorzy festiwalu. – “Próbując odetchnąć od informacji o okrucieństwach toczącej się za wschodnią granicą wojny, opowiemy o fenomenie huculskiej tradycji praktykowanej na górzystym skrawku południowo-zachodniej Ukrainy. Niedzielne spotkanie będzie natomiast poświęcone unikalnemu zjawisku, jakim jest mieszkająca w Egipcie mniejszość Domari. Obydwa spotkania ilustrowane będą niezwykle ciekawymi filmami dokumentalnymi”.

HUCULSZCZYZNA – spotkanie połączone z projekcją filmów
11.06 g. 13, Sala Audiowizualna, bilety: 10 zł (dla posiadaczy karnetów festiwalowych wstęp wolny)

Na temat unikalnej kultury huculskiej południowo-zachodniej Ukrainy rozmawiać będą muzyk i antropolog kultury Maciej Rychły oraz autor prezentowanych podczas spotkania filmów dokumentalnych, Krzysztof Krzyżanowski. Spotkaniu o Huculszczyźnie towarzyszyć będzie wystawa prac Halyny Dudar, lwowskiej artystki, w której twórczości wyraźnie obecna jest inspiracja kulturą materialną wschodnich i południowych Karpat.

PIEŚNI NIEWIDZIALNEJ SPOŁECZNOŚCI DOMARI
12.06 g. 13, Sala Audiowizualna, bilety: 10 zł (dla posiadaczy karnetów festiwalowych wstęp wolny)

Domari spokrewnieni są z zamieszkałymi w Europie Romami. Oba ludy przywędrowały z okolic obecnego Radżastanu i łączy je sposób ubioru, preferowane zajęcia i nomadyczny styl życia. Roma i Dom niezależnie od lokalizacji byli i są nadal na różne sposoby stygmatyzowani i wykluczani poza nawias społeczeństw. Z wybitną wokalistką Rashidą Sayed i członkami jej zespołu rozmawiać będzie Łukasz Komła z portalu Nowamuzyka.pl.

WARSZTATY WOKALNO-RUCHOWE
11–12.06 g. 11–14, Sala pod Zegarem, bilety: 40 zł

Dwudniowe warsztaty poprowadzą artyści związani miedzy innymi z wrocławskim Teatrem Pieśń Kozła. Podczas podzielonych na dwie półtora godzinne części zajęć uczestnicy będą uczyć się wraz z Vlodymyrem Andrushchakiem, barytonem z Ukrainy, ukraińskich pieśni, a następnie spróbują ich interpretacji ruchowych pod okiem Anu Almagro, fińskiej aktorki i reżyserki.

Program koncertów

10.06 piątek

Trad.Attack! (Estonia) – g. 18, Sala Wielka, bilety: 40 zł
Trad.Attack! to efekt fascynacji tym, co stare, mistyczne i magiczne, a jednocześnie rzucenie wyzwania tradycji i wyzwolenie zapomnianych emocji w estetyce współczesnego rocka, elektroniki i popu, z nutką sentymentu do brzmień lat 80.

Michal Noga Band (Słowacja) – g. 20, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
Michal Noga pochodzi z Koszyc, a w świat muzyki tradycyjnej wkroczył już jako kilkulatek. Powiedzieć o nim, że jest ambasadorem wiejskiego grania, to nic nie powiedzieć. To człowiek instytucja – skrzypek, kompozytor, nauczyciel, etnolog i propagator kultury tradycyjnej.

Fanfara Station (Tunezja/USA/Włochy) – g. 22, Sala Wielka, bilety: 40 zł
Fanfara Station, wykorzystując potencjał elektroniki i spory arsenał instrumentów, gra głośno, z humorem i smakiem, swoją muzyką składając hołd kulturom Bliskiego Wschodu, Maghrebu i Bałkanów. Wprowadzają je w taneczną przestrzeń elektroniki XXI wieku.

11.06 sobota

Rashida Sayed (Egipt) – g. 17, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 40 zł
Wybitna wokalistka, przdstawicielka egipskiej mniejszości Domari, którzy spokrewnieni są z zamieszkałymi w Europie Romami. Kilka lat temu jej głosem zafascynował się Luka Kumor prowadzący wydawnictwo JuJu Sounds. Wyjątkowe nagrania artystki zarejestrowano w sypialni jednego z domów towarzyszących jej muzyków, by umknąć przed zgiełkiem egipskiej ulicy.

Drewo (Ukraina) – g. 19, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
To zespół, który stał się legendą scenicznego wykonawstwa muzyki tradycyjnej w duchu „in crudo”, bez opracowania, celem wydobycia jej surowego piękna. Szukając jej podróżują po wsiach i miasteczkach, by znaleźć to pierwotne, podstawowe brzmienie.

Anouar Brahem Quartet (Tunezja) – g. 20.30, Sala Wielka, bilety: 100 zł
Anouar Brahem to jeden z najwybitniejszych wirtuozów tunezyjskiego ud, kompozytor, aranżer i artysta o niezwykłej czujności. Pozostając wrażliwym na otaczającą go rzeczywistość, bezustannie buduje swoje uniwersum i zaprasza do niego muzyków z całego świata.

Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta (Polska) – g. 22.30, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta serwuje słuchaczom (i tancerzom) niezwykłą muzyczną podróż do trochę zapomnianego świata mocnych brzmień roztoczańskich wsi i miasteczek, bez których jeszcze 50 lat temu nie mogło się obyć żadne wesele czy chrzciny.

12.06 niedziela

Dziczka (Polska) – g. 16, Sala Wielka, bilety: 30 zł
To zespół polskich wokalistek śpiewających tradycyjne pieśni z Ukrainy pod wodzą pochodzącej z tamtego kraju Tetiany Sopiłki. To tradycyjny, biały śpiew, a w wykonaniu Dziczki zwraca uwagę ich niezwykła precyzja i harmonia wykonania sześciu wokalistek.

Hudaki Village Band (Ukraina) – g. 17.30, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
Instrumentarium grupy odzwierciedla wielokulturowy charakter Maramureszu nad rzeką Cisą, z którego pochodzą i którego muzykę grają. Znajdziemy tu między innymi znane na Węgrzech i w Rumunii: ütőgardon – instrument strunowy przypominający połączenie polskich basów i diabelskich skrzypiec, na którym gra się, uderzając pałką lub „szczypiąc” struny, czy taragot – podobny do klarnetu aerofon o przyjemnym, ciepłym brzmieniu.

Karolina Cicha i Spółka (Polska) – g. 19.30, Sala Wielka, bilety: 30 zł
„Karaimska mapa muzyczna” to pionierski projekt, w którym Karolina Cicha i Spółka przybliżają słuchaczom dźwiękowy świat najmniej licznej mniejszości w Polsce.

Atine (Palestyna/Iran/Francja) – g. 21.30, Dziedziniec Zamkowy, bilety: 30 zł
Odważne, oryginalne i pewne swojego celu artystki, które powołały do życia kwartet Atine (co oznacza „ponowne zjednoczenie”). Jak same zaznaczają, ich twórczość nie ma być ani skamieliną, ani poszukiwaniem nowej tradycji. To szczera i pełna emocji opowieść o tym, co dziś znaczy być perską kobietą.

Strona głównaKulturaEthno Port Poznań: Spotkania, filmy i koncerty. Na co warto się wybrać?