Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Ethno Port Poznań 2021: jeszcze miesiąc do festiwalu!

Za miesiąc, we wrześniu rozpocznie się najbardziej kolorowy, międzynarodowy i multikulturowy festiwal w Poznaniu, czyli Ethno Port Poznań z całym bogactwem muzyki świata. oto kolejni wykonawcy.

Przedstawiliśmy już Maiję Kauhanen, Trio Da Kali i Okrę Playground. Czas na kolejnych artystów:

Zawierucha
Zawierucha to projekt, którego pomysłodawcą jest Piotr Zgorzelski, od wielu lat z pasją zgłębiający tradycyjną polską kulturę taneczną i wcielający ją w czyn bez kompromisów, oddając istotę tego, czym w naszej części świata jest związek ruchu z muzyką. Tancerz zaprosił do zespołu Marcina Drabika i Kacpra Malisza – skrzypków równie mocno zaangażowanych w renesans wiejskiej tradycji, co w odważne artystyczne eksperymenty. Znalazł się tu także wszechstronny perkusista Kamil Siciak.

Repertuar Zawieruchy zakorzeniony jest silnie w wiejskim graniu i pochodzi od muzycznych mistrzów z Mazowsza, Kujaw czy Wielkopolski. Rodzima tradycja, traktowana z uwagą i szacunkiem, jest jednak dla zespołu dopiero pretekstem do budowania własnej muzycznej opowieści – szczerej, błyskotliwej i intrygującej. Zawierucha brzmi bardzo świeżo i współcześnie, a bogate doświadczenia muzyczne jej członków owocują jazzowym, a czasem i punkowym, kolorytem.

Niecodziennym pomysłem jest zestawienie gry dwojga równorzędnych skrzypiec zamiast trzymania się modelu z jednym wiodącym instrumentem. Drabik i Malisz robią to po mistrzowsku, nawiązując niezwykłe muzyczne porozumienie wspierane przez solidną sekcję Zgorzelskiego i Siciaka. Jeśli zachce nam się wybrać na leniwą przechadzkę z kujawiakiem, rzucić w transowy wir oberka lub pobiec na spotkanie ze skoczną polką, to trzeba tego spróbować przy muzyce Zawieruchy.

The Sero
The Sero tworzy czwórka utalentowanych i gruntownie wykształconych przedstawicieli najmłodszej generacji koreańskich muzyków. Ich autorskie kompozycje wykonywane są z wykorzystaniem przekazywanych od pokoleń technik śpiewu i gry na tradycyjnych instrumentach, takich jak ajaeng i gayageum.

Brzmienie długiej cytry smyczkowej ajaeng jest chropowate i szorstkie, ale też pełne, bogate i bardzo wyraziste. Równie nietuzinkowy jest dźwięk gayageum – cytry szarpanej, obecnej w historii Azji Południowej prawdopodobnie już od ponad 2 tysięcy lat. Swoją ciekawą barwę zawdzięcza ona między innymi paulowni, pięknemu drzewu, nazywanego także drzewem tlenowym, z drewna którego jest zbudowana.

Poprzez wyraźnie wychylające się vibrato obu instrumentów muzyka The Sero oscyluje w zupełnie niespodziewany sposób wokół rdzeni intrygujących melodii i podąża nieoczywistą ścieżką za pulsem wyznaczanym przez gongi i zestaw koreańskiej perkusji. Twórczość azjatyckiego kwartetu z jednej strony głęboko tkwi w tradycji, podobnie jak korzenie wspomnianej paulowni, z drugiej strony – zupełnie jak ta roślina – szybko przyrasta, objawiając się w kompozycjach definiujących ciągle na nowo dźwiękową sztukę Korei.

Wernyhora
Muzyka Wernyhory przybiera formę, która odzwierciedla różnorodność i równowagę wschodniokarpackiego krajobrazu oraz współistniejącej z nim pasterskiej kultury. Zawiera w sobie wszechogarniający górski spokój i przestrzeń, ale także krewkość oraz wigor zamieszkujących Karpaty Bojków, Łemków czy Hucułów, których tradycje muzyczne stanowią fundament twórczości zespołu.

Członkowie Wernyhory niejednokrotnie zanurzają się w przepastnych archiwach i materiałach Oskara Kolberga, aby wskrzesić zapomniane pieśni o rusińsko-ukraińskim rodowodzie. Daria Kosiek poprzez swój niezwykle sugestywny śpiew odwołuje się w nich do funkcjonujących od wieków, a zaklętych w ludowej narracji, archetypów.

Zespół współtworzy Maciej Harna, wieloletni lider Orkiestry Jednej Góry Matragony, muzykolog, muzyk i jeden z najważniejszych w Polsce popularyzatorów liry korbowej. Za archaiczne brzmienie grupy odpowiedzialna jest natomiast Anna Oklejewicz grająca na skrzypcach, violi da gamba oraz fideli, instrumencie o starym, średniowiecznym rodowodzie.

Portal TenPoznan.pl jest patronem medialnym festiwalu.

Ethno Port 2021

Strona głównaKulturaEthno Port Poznań 2021: jeszcze miesiąc do festiwalu!