czwartek, 28 marca, 2024

Dziedzictwo protestantyzmu w Poznaniu i Wielkopolsce

“Cmentarz, park, podwórko. Poznańskie przestrzenie pamięci”. Taki tytuł nosi książka Anny W. Brzezińskiej i Małgorzaty Fabiszak traktująca o dziedzictwie protestantyzmu w Wielkopolsce. Z autorkami będzie można spotkać się już 14 września o 16.00.

Anna Weronika Brzezińska i Małgorzata Fabiszak podczas spotkania, na które zaprasza Parafia Ewangelicko-Augsburska przy ul. Obozowej, opowiedzą o funkcjonowaniu cmentarzy ewangelickich w przestrzeni współczesnego Poznania.

Ich książka “Cmentarz, park, podwórko. Poznańskie przestrzenie pamięci” jest pokłosiem kilkuletnich badań, które autorki realizowały w Poznaniu w ramach projektu NCN OPUS. Jak piszą: „Cmentarz, do którego trudno dojechać, bo zawalił się most do niego prowadzący. Park, przez który codziennie idzie się na skróty po zakupy, nie wiedząc, że kiedyś teren ten znajdował się za bramami miasta. Podwórko, odgrodzone od świata zamkniętą ażurową bramą, przez którą przechodnie mogą zobaczyć macewy. Cmentarze wojenne, na których spoczywają obok siebie dawni wrogowie. Wszystkie te przestrzenie – będące zarazem świadectwem pamięci, jak i niepamięci – stały się przedmiotem interdyscyplinarnych badań przeprowadzonych przez Autorki. W ich efekcie powstała książka – rodzaj przewodnika po mieście, które przez wieki budowali wspólnie katolicy, protestanci i żydzi. O czym sami poznaniacy zdają się nie pamiętać…”

Spotkanie rozpocznie się 14 o godzinie 16.00 w parku Manitiusa przy rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Mat.pras., el

Strona głównaPoznańDziedzictwo protestantyzmu w Poznaniu i Wielkopolsce