“Droga do wolności” – performance muzyczno-teatralny w Teatrze Polskim w Poznaniu

19 listopada 2018 o godz. 19.00, na Dużej Scenie w Teatrze Polskim w Poznaniu, odbędzie się muzyczno-teatralny performance „Droga do wolności”. Projekt powstał w oparciu o materiał dokumentacyjny, który stał się podstawą książki „Kronika świadków: dziewięć miesięcy ukraińskiej opozycji”, zainicjowanej przez ukraińską pisarkę – Oksanę Zabużko.

Przedstawienie odbędzie się dzięki wsparciu Ukrainian Cultural Foundation (Ukraińskiego Funduszu Kultury) oraz przy wsparciu organizacyjnym Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska – Ukraina”, Konsulatu Honorowego Ukrainy w Poznaniu i Teatru Polskiego w Poznaniu.

W projekcie biorą udział: Hala i Łesia Telniuk (członkinie projektu „Siostry Telniuk”, Zasłużone Artystki Ukrainy, autorki utworów muzycznych na podstawie ukraińskiej poezji klasycznej i współczesnej), Hryhorij Hładij (ukraińsko-kanadyjski aktor i reżyser przygotowujący przedstawienia na światowych scenach teatralnych), Nazar Stryhun (ukraiński aktor), a także francuski kwartet smyczkowy Quatuor Élysée (specjalizujący się w klasycznej i współczesnej muzyce kameralnej).

Od początku Rewolucji Godności duet „Siostry Telniuk”, poprzez własną twórczość, dzielił się z publicznością prawdziwymi wydarzeniami. Tak narodziły się pieśni według słów: Tarasa Szewczenki, Oksany Zabużko, Hali Telniuk i Iriny Bilyk.

Jak powiedziała Svetlana Alexievich, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2015: te historie są historiami okaleczonej duszy, ludzie wierzą w te historie, ponieważ nie są one napisane przez autora, nie historyka, a przez żywych świadków. Te historie dla współczesnego człowieka – „oszukanego przez telewizję i książkę” – są sprawdzonym źródłem, któremu ufają.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Ukrainian Cultural Foundation (Ukraińskiego Funduszu Kultury) – instytucji utworzonej w 2017 roku w celu promowania kultury i sztuki Ukrainy, różnorodności kulturowej, integracji kultury ukraińskiej w globalnej przestrzeni kulturowej. Działania Ukraińskiego Funduszu Kultury koordynowane są przez Ministerstwo Kultury Ukrainy.

Autor: Teatr Polski

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze