piątek, 29 marca, 2024

XXIX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii: Marsylia

Dom Bretanii od 18 marca zaprasza na Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii.  Tematem tegorocznej edycji będzie Marsylia.

To drugie co do wielkości i jedno z najstarszych miast Francji jest miejscem niezwykłym. Jako port na Morzu Śródziemnym, Marsylia zawsze przyciągała imigrantów, byli wśród nich Włosi, Ormianie i Arabowie. Kojarzona we Francji z mafią, Marsylia jest miastem prawdziwych kontrastów: można tu znaleźć i zaniedbane blokowiska i budynki zaprojektowane przez najsłynniejszych architektów…

W programie Dni Frankofonii m.in. koncert wybitnego marsylskiego zespołu Compagnie Rassegna, znanego od 20 lat w świecie world music, z programem tradycyjnych piosenek z basenu Morza Śródziemnego przy bogatym, żywiołowym akompaniamencie instrumentów charakterystycznych dla tego regionu, wystawa fotografii Yohanne Lamoulere, marsylskiej artystki zaangażowanej społecznie, wykład Tomasza Sachanowicza na temat architektury Marsylii, oryginalne słuchowisko prof. Dariusza Brzostka pt. „Słuchanie (w) Marsylii”, a także filmy. Będzie można obejrzeć „Dom nad morzem”
m.in. w reżyserii Roberta Guédiguiana, Marsylczyka o ormiańskich korzeniach, w których występują m.in. Ariane Ascaride – jego muza i żona oraz Jean-Pierre Darroussin. Poznaniacy będą mieli również okazję spotkać się z Bruno Allarym, twórcą Compagnie Rassegna, który opowie o wielokulturowości w zespole i w Marsylii.

Program wydarzeń:
18 marca (poniedziałek) g. 18.00 Dom Bretanii
Marsylia. Poza centrum
Otwarcie wystawy fotografii Yohanne Lamoulère
Zdjęcia zostały wykonane w północnych dzielnicach Marsylii, gdzie znajduje się wiele zaniedbanych blokowisk, osiedlowych gett, w których życie jest trudne i bywa niebezpieczne. Miejsca te są bliskie Yohanne Lamoulère, która, z własnego wyboru, mieszka w tej okolicy, potrafi się wtopić w otoczenie i zintegrować z każdym środowiskiem. Artystka lubi fotografować mieszkańców z północnych dzielnic, gdyż, jak mówi: Oni chcą wyrazić siebie. Na swoich osiedlach są królowymi i królami. Stojąc przed obiektywem, przybierają pozę „Patrz, oto ja”. Jest w tym nieufność i poczucie dumy. Patrzą prosto w oczy.

20 marca (środa) g. 18.00 Dom Bretanii
Krótka prezentacja architektury Marsylii – Tomasz Sachanowicz
Marsylia słynie z wielu obiektów architektonicznych, zaczynając od „Jednostki Mieszkalnej” Le Corbusiera. W ostatnich kilkunastu latach, w związku z inwestycjami podjętymi z okazji przyznania miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2013 roku, jego ozdobą stały się budynki zaprojektowane przez pracownie architektoniczne firmowane przez Zahę Hadid, Normana Fostera, Rudy’ego Ricciotti’ego i innych znanych projektantów.

21.03. (czwartek) g. 18.00 Dom Bretanii
Wielokulturowa Rassegna, wielokulturowa Marsylia
Spotkanie z Bruno Allarym, twórcą i liderem zespołu Compagnie Rassegna
Bruno Allary opowie o różnorodności kulturowej zespołu Compagnie Rassegna, o tym jak wpływa ona na tożsamość grupy i jej propozycje artystyczne oraz przekaz, jaki niesie. Usłyszymy, jak artyści z zespołu pokonują bariery kulturowe w pracy twórczej oraz jak ich twórczość ma się do wielokulturowości dzisiejszej Marsylii. Dowiemy się na przykładzie Compagnie Rassegna, czy dialog międzykulturowy jest właściwą (jedyną?) drogą do pokonywania konfliktów, wzajemnego poznania i tworzenia różnorodnego, szanującego się społeczeństwa.

22 marca (piątek) g. 19.00 Klub Blue Note
Na cały głos! Piosenki znad Morza Śródziemnego
Koncert Compagnie Rassegna (Marsylia) i Annie Ebrel (Bretania)
Compagnie Rassegna – grupa muzyczna z Marsylii obchodząca w tym roku 20-lecie istnienia, skupiająca artystów wywodzących się z różnych kultur basenu Morza Śródziemnego. Muzycy mistrzowsko łączą sacrum z profanum, modalność z tonalnością, wyrafinowanie z ludowością. Na program koncertu złożą się piosenki śpiewane na co dzień przez mieszkańców wielokulturowego rejonu Mare Nostrum. Usłyszymy pełne energii lub nostalgii utwory oksytańskie, andaluzyjskie (flamenco), neapolitańskie, greckie, bałkańskie, korsykańskie, algierskie czy tureckie. Wykonywany przez Compagnie Rassegna program jest zbiorowym dziełem, przygotowanym pod kierunkiem artystycznym Bruno Allary’ego (gitara), w którym artyści dzielą się swymi rodzimymi tradycjami muzycznymi, dialogując ze sobą z elegancją i szacunkiem.
Gościem specjalnym wieczoru będzie Annie Ebrel, charyzmatyczna pieśniarka bretońska, która w 2012 nagrała z Compagnie Rassegna album „D’une mer à l’autre” („Z jednego morza na drugie”).
Bilety: 30 zł (przedsprzedaż) / 40 zł (w dniu koncertu)
Sprzedaż: bilety24.pl, CIM, biuro klubu Blue Note, Dom Bretanii

25 marca (poniedziałek) g. 18.00 Dom Bretanii
Projekcja filmu „Śniegi Kilimandżaro” (Les neiges du Kilimanjaro) 107’ (2011), reż. Robert Guédiguian
Michel i Marie-Claire są małżeństwem od trzydziestu lat, mają udaną rodzinę, są aktywni i szczęśliwi, pomimo faktu, że Michel niedawno stracił pracę. Ich życie zakłóci napad rabunkowy, którego sprawcy najwyraźniej nie działali na oślep. Kameralna opowieść filmowa Roberta Guédiguiana, Marsylczyka o ormiańskich korzeniach, w której występują m.in. Ariane Ascaride – jego muza i żona i Jean-Pierre Darroussin. Fabuła toczy się w ulubionym przez reżysera marsylskim otoczeniu.
Wstęp wolny. Film udostępniony przez Instytut Francuski w Polsce

26 marca (wtorek) g. 17.00 Biblioteka Filologiczna Novum UAM, al. Niepodległości 4
M jak Marsylia
Otwarcie wystawy fotografii Karoliny Fabiś
Gwarne bulwary, piękne kościoły, wąskie strome uliczki pełne murali w klimatycznej dzielnicy Le Panier, niezapomniana atmosfera odnowionego Starego Portu, zapierające dech w piersiach widoki. Skąpana w słońcu Marsylia. Zachwyca swą wielkością, pięknym położeniem i wieloma atrakcjami turystycznymi; jest miastem barwnym, wielokulturowym z bogatą historią i tradycją. Jest w niej coś, co przyciąga rzesze turystów z całego świata.

27 marca (środa) g.18.00 Dom Bretanii
Słuchanie (w) Marsylii
Oryginalne słuchowisko realizowane na żywo w interakcji ze słuchaczami oraz otoczeniem przez dr hab. prof. UMK Dariusza Brzostka. Jego podstawą są wspomnienia, impresje, notatki oraz nagrania terenowe zrealizowane w Marsylii we wrześniu 2014 roku. Komponowana w czasie rzeczywistym całość dźwiękowo-tekstowa jest próbą rekonstrukcji obrazu miasta, jego głosów i osobistych wyobrażeń.
Za punkt wyjścia autorowi posłużył stary kryminał Sébastiena Japrisota pt. „Przedział morderców”, w którym zwłoki ofiary odnajdują się w pociągu przybywającym z Marsylii. Nas jednak nie będzie kryminalna intryga, lecz opis miasta. „Marsylia. Ulice Marsylii o godzinie dziesiątej wieczorem. U podnóża wielkich schodów Gare Saint-Charles mały bar na bulwarze d’Athènes, wypiła tam szklankę herbaty i zjadła kruche ciastka. Światła, gwar na bulwarach. Niosła ciężką walizkę”.
Wstęp wolny

Marsylski Tani Czwartek w kinie Muza
Bilety: 8 zł
18.00 „Dom nad morzem” (La villa) 107’ (2017) reż. Robert Guédiguian
W willi leżącej w malowniczym zakątku Marsylii spotyka się trójka rodzeństwa, które ma podjąć ważne decyzje po ciężkim udarze ojca. Co dalej z domem i z rodziną, która nie widzi się zbyt często? Subtelna i bardzo marsylska opowieść, opus magnum cenionego reżysera z Marsylii o ormiańskich korzeniach i żywej wrażliwości na problemy społeczne współczesnego świata. W rolach głównych m.in. Jean-Pierre Darroussin oraz Ariane Ascaride.

g. 20.00 „Marsylski łącznik” (La French) 135’ (2014) reż. Cédric Jimenez
Bezkompromisowy sędzia Pierre Michel i gangster Gaetan Zampa, który kieruje przerzutami heroiny przez Marsylię do USA, toczą walkę na śmierć i życie. Oparty na faktach film policyjny wiernie oddaje atmosferę Marsylii lat siedemdziesiątych. Historia, realizacja, gra aktorska, ścieżka dźwiękowa – wszystko jest tu na najwyższym poziomie. Reżyser filmu, Cédric Jimenez, rodowity Marsylczyk, znał tę historię od dzieciństwa i umiał ją opowiedzieć jak nikt inny. W głównych rolach występują Jean Dujardin i Gilles Lellouche, charyzmatyczni aktorzy, którzy czynią tę walkę dobra ze złem jeszcze bardziej wciągającą.

Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii potrwają do 28 marca. Dokładny program wydarzeń znajduje się na stronie Domu Bretanii, organizatora festiwalu.

Mat. pras., el

Strona głównaKulturaXXIX Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii: Marsylia