Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Czas na dynię!

Dynia to nie tylko nieodzowny element wystroju na Halloween. Jest także niezastąpionym składnikiem jesiennej diety, jak zapewnia mgr Natalia Wawrzyniak z Katedry Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zastosowanie dyni w kuchni nie zna granic – jak zapewnia specjalistka od żywienia: od kremowej zupy z dyni, poprzez dynię duszoną z polędwiczkami kurczaka, do słodkich wypieków, np. ciasta dyniowego. Każdy może znaleźć dla siebie potrawę z dyni, która urozmaici dietę swą intensywną pomarańczową barwą. Ale dynia jest też niezwykle cenna, jeśli chodzi o właściwości odżywcze.

– Dynia jest niskokaloryczna (ok. 26 kcal/100 g) i lekkostrawna, dlatego z powodzeniem może być stosowana w żywieniu małych dzieci i osób starszych – wylicza Natalia Wawrzyniak. – Dodatkowo dynia łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego i korzystnie wpływa na funkcjonowanie wątroby. Prozdrowotne właściwości wynikają z obecności związków bioaktywnych w dyni, m.in. witaminy D i karotenoidów (głównie α- i β-karotenu). Witamina D zapobiega osteomalacji u dorosłych oraz krzywicy u dzieci, a także przeciwdziała infekcjom dróg oddechowych. Spożywanie dyni zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym ze względu na jej zdolność obniżania stężenia trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i cholesterolu frakcji LDL oraz zwiększania stężenia cholesterolu frakcji HDL we krwi.

Dynia wykazuje też działanie hipoglikemiczne, a prawdopodobnym mechanizmem obniżenia stężenia glukozy we krwi jest uwrażliwianie tkanek na insulinę i zwiększenie wykorzystania glukozy. Zaobserwowano również hamujący wpływ dyni na aktywność α-amylazy i α-glukozydazy – enzymów biorących udział w trawieniu węglowodanów złożonych. Spożywanie dyni przynosi też efekt przeciwgrzybiczy oraz antybakteryjny – działa hamująco na rozwój grzybów (Penicillium crysogenum, Aspergillus Niger, Candida albicans, Curvularia lunata) oraz bakterii (Escherichia coli, Salmonella cholerasius oraz S. typhimurium, Bacillus subtilis, B. sphaericus i B. cereus, Cryptococcus meningitis, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis).

Sezon na dynię trwa od lipca do pierwszych przymrozków, dlatego dobrze jest w tym czasie przygotować przetwory lub mrożonki na zapas. Bo przy tylu zaletach dyni dobrze jest uwzględniać ją w swojej diecie nie tylko jesienią, ale przez cały rok.

Źródło: UPP