„Boska” – historia życia słynnej Florence Foster Jenkins

W poniedziałkowy wieczór mieliśmy w Poznaniu okazję obejrzeć po raz ostatni znakomity spektakl Teatru Polonia „Boska”. Wielki hit, którego tekst jest oparty na fragmentach historii życia słynnej Florence Foster Jenkins – najgorszej śpiewaczki operowej świata.

Historia Florence pokazuje, że warto realizować swoje marzenia, nawet te najbardziej szalone. Opowieść o Florence zdumiewa i bawi, śpiewaczka, która nie posiadając ani głosu, ani słuchu potrafiła zapełnić wiele najsłynniejszych sal koncertowych świata w tym również Carnegie Hall – w której zabrakło miejsc dla chętnych. Bogata, fałszująca ekscentryczka wierząca w swój talent i doskonały słuch muzyczny. Postać barwna, zarazem jedna z najdziwniejszych w dwudziestowiecznej kulturze pokazuje, że sny o swoich marzeniach warto realizować w rzeczywistości. Florence mawiała „Ludzie mogą mówić, że nie umiem śpiewać, ale nikt nigdy nie powie, że nie śpiewałam” – jakże to trafne spostrzeżenie.

W rolę Boskiej Florence wcieliła się znakomita Krystyna Janda, która brawurowo odegrała swoją bohaterkę, z dystansem, lekkością i swoistą czułością. Fałsz, który zaserwowała nam Krystyna Janda sprawił, że bilety się wyprzedały, sala Teatru Wielkiego była wypełniona do ostatniego miejsca, wybuchając śmiechem.

W spektaklu wystąpili również Krystyna Tkacz, Ewa Telega, Anna Iberszer, Wiktor Zborowski i Maciej Stuhr. Reżyserem jest Andrzej Domalik.

Wyjątkowe wydarzenie, jakiego byliśmy widzami było ostatnim spektaklem Boskiej w Poznaniu. Podczas tego specjalnego wieczoru również Teatr Polonia świętował 13 lecie swojego istnienia na małym bankiecie, był specjalny tort, odśpiewano sto lat, toczyły się rozmowy.

Organizatorem całego wydarzenia była Agencja GRUV ART Magdalena Nowecka i Renata Pepka–Stróżyk z Poznania, która od lat serwuje nam niezmiennie niezwykłe przeżycia kulturalne.