piątek, 29 marca, 2024

11 listopada: gdzie warto się wybrać?

Piknik wojskowy i piknik historyczny, Bieg Niepodległości i wreszcie Imieniny Ulicy Święty Marcin z mnóstwem atrakcji. Ten weekend, 10 i 11 listopada, warto sobie dobrze zaplanować, bo imprezy zaczynają się już w sobotę.

Właśnie 10 listopada o godzinie 13.00 w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (ul. Wojska Polskiego 86/90) rozpocznie się wojskowy piknik „Służymy Niepodległej” w Poznaniu. Wśród atrakcji jest pokaz sprzętu wojskowego, animacje dla dzieci, koncert orkiestry reprezentacyjnej sił powietrznych i tradycyjna grochówka. Specjalne atrakcje przedstawi 12. Brygada Obrony Terytorialnej. Żołnierze powołanego w ubiegłym roku nowego rodzaju sił zbrojnych przeprowadzą szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz pokaz walki wręcz.
O godz. 16:00 mieszkańcy Poznania, wspólnie z uczestnikami pikników z innych miast Polski, odśpiewają „Marsz I Brygady” – Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Wydarzenie zakończy uroczysty Capstrzyk Niepodległości.

11 listopada o godzinie 11.00 Mszą Świętą za Ojczyznę w Farze Poznańskiej rozpocznie się piknik historyczny na placu Wolności. Po mszy na placu rozpocznie się koncert Orkiestry Miasta Poznania przy MPK, a po nim przemówi wojewoda Zbigniew Hoffman. Po przemówieniu zagra Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, a nastęonie poznaniacy będą mogli podziwiać defiladę pododdziałów. Szczególną atrakcją będzie dla miłośników militariów prezentacja samochodu pancernego Austin – Putiłow “Poznańczyk”. Zdobyty w maju 1920 r. przez żołnierzy z 55 Pułku Piechoty 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty w okolicy Bobrujska samochód był pierwszym pojazdem Wielkopolskiego Plutonu Samochodów Pancernych.

Od godziny 14.00 będzie można oglądać pokazy grup rekonstrukcyjnych, a na godzinę 17.00 jest zaplanowany mapping “Wielkopolska wiktoria” z muzyką na żywo: na ścianie Arkadii wyświetlona zostanie multimedialna prezentacja historii Powstania Wielkopolskiego.

O godzinie 11.11 z Al. Niepodległości wystartuje Bieg Niepodległości, w którym weźmie udział 25 tysięcy osób. Zawodnicy przebiegną trasę 10 km ulicami Poznania – kierowcy więc w czasie trwania imprezy, a także kilka godzin przed jej startem i po jej zakończeniu powinni się liczyć z utrudnieniami w ruchu na Al. Niepodległości, Solnej, Armii , Mieszka I, Solidarności, Murawie, Winogradach, Północnej i Księcia Józefa.

Kto nie jest szczególnym fanem biegów ulicznych, powinien wybrać się na przystań nad Wartą, przy Katedrze. O godzinie 11.00 zbierają się tam poznańscy wodniacy, którzy punktualnie o 11.11 wyruszą swoimi łajbami w górę rzeki jak Wodna Parada Niepodległości. Będzie można ich podziwiać tak z wody, jak i z lądu. Pozostali na pewno znajdą dla siebie coś ciekawego przed CK Zamek, gdzie już od 10.00 rano będą czekały straganami z rogalami świętomarcińskimi oraz stoiska z innymi przysmakami. Będzie ich ponad sto! Będą też warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a w Sali Wielkiej od 12.00 do 20… będzie można oglądać filmy o dawnym Poznaniu. Na dużym ekranie wyświetlone zostaną “Poznań na celuloidzie”, czyli powojenne kroniki filmowe oraz “Armii Czerwonej/ Św. Marcin w XX wieku. Polityki estetyki. Estetyki przejścia”.

O 13.30 z terenu MTP wyruszy Korowód Św. Marcina, który przejdzie pod wodzą świętego Marcina na Białym koniu, Bukowską, Roosevelta, przez Kaponierę aż na Święty Marcin. Na scenie przed CK Zamek prezydent Jacek Jaśkowiak uroczyście wręczy Świętemu Marcinowi klucze do miasta. W tym roku korowód będzie wyjątkowo kolorowy i różnorodny: zobaczymy w nim między innymi gladiatorów, ułanów, cyrkowców, a także kobiety w strojach sprzed stu lat, które w ten sposób upamiętnią 100-lecie praw wyborczych.

Po przekazaniu kluczy na scenie rozpoczną się koncerty:  o 13.30 – Bubliczki. Druga część koncertu nastąpi po przekazaniu kluczy do miasta. Natomiast gwiazdą wieczoru będzie zespół Lao Che, który wystąpi o godz. 20. Huczne imieniny ulicy zakończy pokaz laserowy około godz. 21.30.

Tradycyjnie też marszałek Marek Woźniak zaprasza poznaniaków na Koncert Marszałkowski z okazji 11 listopada do Teatru Wielkiego. W programie koncertu znalazł się Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego, nie tylko kompozytora i pianisty, ale także wielkiego męża stanu tamtych lat, oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. W roli solisty wystąpi pianista Paweł Kowalski, a orkiestrę Teatru Wielkiego poprowadzi maestro Gabriel Chmura.

Dodatkową zachętę do udziału w koncercie stanowi cena biletów, które – także już tradycyjnie – kosztują złotówkę i czekają w kasie Teatru Wielkiego.

UMP, UW, UMWW, CK Zamek, el

Strona głównaKultura11 listopada: gdzie warto się wybrać?